PhilFest'23 Üretken Yapay Zeka Felsefe Çizim Yarışması

Bilkent Yapay Zeka Topluluğu PhilFest’23 Üretken Yapay Zeka Felsefe Çizim Yarışması 100+ başvuru ile tamamlanmıştır. Yoğun ilginiz için teşekkür ederiz. 

Çevrim içi sergiye ve yarışma sonuçlarına aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz.

Videonun üst kısmındaki başlığa tıklayarak size özel hazırladığımız bu videomuzu daha rahat izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

Giriş

 Bilkent Yapay Zeka Topluluğu tarafından Bilkent PhilFest’23 için düzenlenen bu benzersiz yarışma, düşünce dünyanızı yapay zekâ ile buluşturarak size aklınızdan geçenleri sanatsal bir perspektifle ifade etme fırsatını sunuyor. 

 Bu yarışma ile üzerine düşündüğünüz kavram, söz veya soruları yapay zekâ araçlarıyla tuvale dökecek, düşüncelerinizin estetik yorumlarını keşfedeceksiniz.

Yarışma ile alakalı aklınıza takılan sorular için Bilkent Yapay Zeka Topluluğu’na her zaman ulaşabilirsiniz:

Sosyal Medya: @bilkentai

Mail: iletisim@bilkentai.com

Hemen Takviminize Ekleyin:

1. Üretken Yapay Zeka Felsefe Çizim Yarışması

Felsefeyle ilgilenen veya merak duyan herkesi, sevdikleri bir felsefi kavramı veya sözü yapay zekâ araçlarıyla çizmeye davet ediyoruz. Katılım için herhangi bir felsefi kavram, soru veya bir düşünürün sözünü seçebilir, onun düşünsel derinliğini ve anlamını sanatsal bir çizimle ifade edebilirsiniz. Aşağıda örnekleri görebilirsiniz:

Örnek:

          Kavram: Zihin, Kötülük, Bilgi, İyi Yaşam, Hakikat, Özbilinç, Ütopya, Sonsuzluk

          Söz: “Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.” Sokrates

          Soru: “Makineler düşünebilir mi?”

 Fakat bu sanatsal çizimlerin üretken yapay zekâ (generative ai) teknolojileri kullanılarak üretilmesini bekliyoruz. Daha önce bu teknolojileri kullanmadıysanız hiç çekinmeyin, deneyiminizi zirveye taşımak için her türlü kullanıcıya özel bir rehber hazırladık. Bu rehbere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  Lise öğrencisi katılımcılarımızı da teşvik etmek amacıyla yarışmamız iki alt kategoride değerlendirilecektir:

  • Lise
  • Genel 
 
 Ödüllendirme ve sergi de bu kategorilerin kendi içlerinde yapılacaktır.
 

 Teslim Tarihi: Başvurularınızı 16 Eylül Cumartesi tarihine kadar internet sitemizde yer alan forma yüklemeniz gerekmektedir.

2. Yarışma Takvimi

Değerlendirme Süreci: 

  •  Jüri üyelerimiz, katılım sağlayan tüm çizimleri titizlikle değerlendirecek ve başarılı bulunan örnekler PHILFEST’23 Şenlik Alanında sergilenecektir. 
  • Değerlendirme tutanağının bir örneğine başvuru formundan ulaşılabilir.

Sonuçların İlanı: Değerlendirme sonuçları 17 Eylül Pazar tarihinde açıklanacak ve kazananlar PHILFEST’23 resmi internet sitesinde yayınlanacaktır.

3. Ödüller ve Sergileme

 Jürinin seçimi ile belirlenen başarılı görseller, PHILFEST’23 Felsefe Sergisi’nde sergilenecektir.

 Başvuru formunu doldurarak, resminizin PHILFEST’23 felsefe sergisinde sergilenmesine ve PHILFEST’23 resmi platformlarında yayınlanmasına izin vermiş olursunuz.

 Ayrıca, sergilenmeye layık görülen resimlerin arasından en iyi üç eserin sahibine, özel olarak hazırlanan “PHILFEST’23 Hatıra Paketi” takdim edilecektir.

4. Katılım ve Başvuru

 Katılımınızı tamamlamak ve yarışmaya başvuruda bulunmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili başvuru formunu doldurun. 

 Yapay zeka araçları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yazımızın devamını aşağıdan okuyabilirsiniz.

 Bu form aracılığıyla kendinizin ve eserinizin ayrıntılarını paylaşarak unutulmaz bir şenlikte sergilenmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

5. Örnek Başvuru Rehberi

a. Giriş Seviyesi Rehber: Bing

Tahmini süre: 3 dakika

Seviye: Giriş

Araç: Microsoft Bing Image Generator

Çizim Kalitesi: Orta

Fiyat: Ücretsiz*

Kullanım: Çok kolay

Bu örneğimizde resmi çizdirmek için en kolay ulaşılabilir araçlardan olan Bing Image Generator kullanacağız. Eğer daha kaliteli çizimler elde etmek istiyorsanız sonraki rehberlerimizi de incelemeyi unutmayın. 

Bu örnekteki araca şu adresten ulaşabilirsiniz: bing.com/create

Önemli Not: Gireceğiniz girdilerden (promptlarda) daha verimli sonuç almak için dil olarak İngilizce kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda zorluk yaşıyorsanız Google Translate veya DeepL gibi çeviri araçlarından yararlanabilirsiniz.

 Ne yazık ki henüz Türkçe için bu alandaki teknolojiler yeterli kaliteye ulaşamamaktadır. Bu alandaki çalışmalar için takipte kalın: @bilkentai

 

 Bu uygulamayı kullanabilmek için bir Microsoft hesabınız olmalı. Eğer hesabınız yoksa şu linkten kısa sürede yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

 Hesabınız ile Bing Image Generator için giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

Oluşturduğunuz promptu üst kısımdaki bara yazın ve gönderin. Birkaç saniye bekledikten sonra sonuçları aşağıda göreceksiniz.

Aşağıdaki örnek Platon’un mağara alegorisi için yazılmış örnek bir girdi (prompt) yazılarak yapılmıştır.

Örnek resim:

 Bu linkten yukarıdaki çalışmaya ulaşabilirsiniz: Örnek Çalışma

b. Giriş Seviyesi Rehber: Night Cafe

Tahmini süre: 5 dakika

Seviye: Giriş

Araç: Night Cafe

Çizim Kalitesi: Çok İyi

Fiyat: Ücretsiz*

Kullanım: Kolay

Bu örneğimizde resmi çizdirmek için Night Cafe Studio sitesini kullanacağız. Şu adresten ulaşabilirsiniz: https://creator.nightcafe.studio/

 Night Cafe aracılığı ile birden fazla farklı üretken yapay zeka aracını kolaylıkla deneyimleme şansı edineceksiniz. 

 Oluşturduğunuz çizimlere sonradan erişebilmek için siteye kaydolmanızı tavsiye ederiz. Bunu hızlıca sağ üstteki profil ikonuna tıklayıp gerçekleştirebilirsiniz. 

 Eğer kaydolmadan hızlıca denemek isterseniz sağ üstteki “Create” butonuna tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “Create an instant temporary account” seçeneğine tıklayarak doğrudan üretim aşamasına geçebilirsiniz. (Sonrasında üretim için yine kaydolmanız gerekecek)

 Bunları tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekranda sol üst taraftan farklı üretken yapay zeka modellerini tek tıkla seçebilirsiniz. En iyi model olarak son üretimlerinizde SDXL 1.0‘ı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Sonrasında “Text prompt” kısmına çizdirmek istediğiniz girdiyi (prompt) girip “Create” butonuna tıklamanız yeterli. Bir dakika içerisinde görseliniz hazır olacaktır.

Tebrikler ilk resimlerinizi ürettiniz! 🥳

İleri Tavsiyeler:

  •  Hayalinizdekine daha yakın bir çizim üretmek için aklınızdakileri detaylı bir şekilde açıklamayı deneyin. Yazdığınız her kelime hatta karakter sonuçlarda büyük farklılıklar yaratabilir.
  • Bu araçlarla sınırlı kalmayın. Hazırladığımız listedeki diğer araçları da araştırıp deneyebilirsiniz.
  • Bu teknolojinin nasıl çalıştığı gibi konularda meraklıysanız bizimle iletişime geçin. Bilkent Yapay Zeka topluluğu iletişim bilgilerimiz için tıklayın.
 

 Aklınızda takılan herhangi bir konuda bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin. Tüm sosyal medya adreslerimizin linklerine ulaşmak için tıklayın. Her türlü konuda en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacağız.

 Artık üretken yapay zeka araçları ile nasıl çizim üretileceği hakkında bilgi sahibisiniz. 

Sizler için keyifli üretimler dileriz. Yarışmamız için göndereceğiniz resmi merakla bekliyoruz.

6. Üretken Yapay Zeka Resim Üretme Araçları

Yapay Zeka Araçları Karşılaştırma Tablosu
İsim Fiyatlandırma Kalite Kullanışlılık
Midjourney Ücretli Çok İyi Kolay
Dalle 2 Ücretli İyi Kolay
Adobe Firefly Ücretsiz İyi Kolay
Stable Diffusion Ücretsiz Değişken Değişken*
Nightly Cafe Ücretsiz Deneme Çok iyi Kolay
OpenArt Ücretsiz* İyi Kolay
CF Spark Art Ücretsiz Deneme İyi Kolay
Starry AI Ücretsiz* İyi Kolay
Craiyon Ücretsiz iyi Kolay
Dream by Wombo Ücretsiz* İyi Kolay
Bing Image Generator Ücretsiz İyi Kolay
Canva AI Ücretsiz Orta Kolay
Dezgo Ücretsiz Çok iyi* Kolay
Fotor AI Ücretsiz Deneme İyi Kolay